Online Beslenme Danışmanlığı

Online Beslenme Danışmanlığı

Online Beslenme Danışmanlığı

Pandemi sürecinin de etkisiyle, tüm dünyada dijitalizm büyük bir hız kazandı. Online diyet de bunlardan biri. Alışveriş alışkanlıkları, iş hayatı, eğitim ve sağlık uygulamalarında pek çok şey artık online olarak gerçekleşiyor. Bu süreçte evlerinden çalışan insanların sayısı artarken, bu durum hareketsiz yaşam tarzının da beraberinde getirdi. Tüm dünyada her şey dijitalleşirken, diyet hizmetinin de bu duruma ayak uydurmaması düşünülemezdi. Bu yüzden artık online diyet uygulamaları da gerçekleştiriliyor. Peki online diyet nedir? Kliniğimizde süreç nasıl işliyor ve işe yarıyor mu? Tüm merak edilenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Online Diyet Nedir?

Online diyetin normal diyet ile karşılaştırıldığında bir farkı yok. Yalnızca ofisimize gelmeniz gerekmiyor, ev ya da iş ortamında diyetisyeniniz ile görüşebiliyorsunuz. Aynı zamanda görüşmeler genellikle ev ortamında gerçekleştiği için danışanlar kendilerini genellikle daha rahat hissediyorlar. Diyetisyeniniz ile birebir görüntülü görüşmeler gerçekleştirirken, Whatsapp üzerinden beslenme programları ve diğer detayları konuşabiliyorsunuz. Danışanlarımız ile belirli saat dilimlerinde iletişim halinde kalıyor ve süreci yakından takip ediyoruz.

Bu süreç hem kilo vermek/almak isteyen, hem de sağlıklı beslenmek isteyenler tarafından yoğun olarak tercih edilmeye başlayan bir uygulama. Çünkü bir yandan pandemi koşullarının getirdiği yeni düzen, bir yandan da yoğun iş temposu gibi durumlardan ötürü herkesin ofisimize gelme imkanı bulunmuyor. Bu yüzden online diyet hizmeti, yüz yüze gerçekleştirilen diyet programlarına oranla daha fazla tercih edilmeye başladı.

Online Diyet Nasıl Gerçekleşir?

Online diyet ağırlıklı olarak görüntülü görüşme üzerinden ilerliyor. Bu görüşmeleri ağırlıklı olarak WhatsApp görüntülü görüşme ya da Doktor Takvimi üzerinden gerçekleştiriyoruz. Diyet sürecinde her seansta uyguladığımız yöntemler farklı. Bu yöntemler danışanın sağlık durumuna, kilosuna, yaşam tarzına ve beslenme alışkanlıklarına göre farklılık gösteriyor. Bu yüzden genellikle ilk seanstan önce, danışanlarımızdan yaşam tarzını anlamak amacıyla bir anket doldurması istiyoruz. Anket her zaman uygulanan bir yöntem olmamakla birlikte, programın bu bölümünü ilk seansta karşılıklı konuşma şeklinde de sürdürebiliyoruz.  İlk seanslarımız yaklaşık 60 dk sürmektedir. Burada amacımız, danışanı daha yakından tanımak ve onun için en uygun diyet programını oluşturmak.

Aynı zamanda kan tahlili ve bazı ölçümler en uygun diyet programının hazırlanması adına gereklidir. Sonraki seanslarda süreç hakkında hem sizin merak ettikleriniz, hem de tavsiyelerimiz üzerinden görüşmelere devam ediyoruz. Görüşmelere istediğiniz cihazdan, sizin belirlediğiniz zamanlarda ya da bizim ile yapmış olduğunuz ortak plan doğrultusunda katılabilirsiniz.

İlk görüşmeden sonraki süreçte haftada bir kere görüşme sağlıyoruz. Tüm görüşmeleri görüntülü görüşme olarak gerçekleştiriyoruz. Kontrol görüşmelerimiz ortalama 20-40 dk arasında sürüyor ve her görüşmede beslenme programınızı yeniliyoruz. Amacımız uygulayabileceğiniz programlar ile hem istediğimiz hedefe ulaşmak hem de sağlıklı beslenme davranışınızı geliştirmeniz.

Online Diyetin Avantajları

Online diyetin, yüz yüze diyet ile alınacak sonuç bakımından farkı olmasa da bir takım avantajları bulunuyor. Bu avantajları şu şekilde listelemek mümkün:

 • Herhangi bir şekilde temas gerçekleştirmediğiniz için pandemi süreci ile duyduğunuz kaygıların tamamını ortadan kaldırmış oluyoruz. Böylelikle karantina döneminde bile olsanız diyet programınıza kesintisiz olarak devam edebilirsiniz.
 • Görüşmeler kendi ortamınızda görüntülü olarak gerçekleştiği için hem kendinizi daha rahat hisseder, hem de kendinizi daha rahat ifade etme imkanı bulursunuz.
 • Diyetisyen Özge Bayraktar Beslenme Danışmanlığı olarak seansların dışında da bize ulaşabilirsiniz. SMS ya da Whatsapp üzerinden bizimle iletişim kurabilirsiniz ve böylece merak ettiğiniz soruları cevaplandırabilirsiniz.
 • Yüz yüze diyette belirli aralıklarla diyetisyen ofisine ya da muayenehanesine gitmeniz gerekir. Bu durum bazı sebeplere bağlı olarak gerçekleşmediği zaman motivasyon kaybı yaşayabilirsiniz. Online diyette bu sorunu yaşamazsınız, bağlantınız olan her yerde görüşmenizi yapabilirsiniz. Aynı zamanda muayenehaneye gitmek için yapacağınız masraftan da kurtulmuş olursunuz.
 • Online diyet hizmetini yalnızca yaşadığınız ortamda değil, her nerede bulunuyorsanız bulunun oradan almaya devam edebilirsiniz. İsterseniz işinizin öğle arasında, isterseniz plajda uzanırken, isterseniz de bir yolculuk sırasında diyetisyen ile görüşme sağlayabilirsiniz.

Siz de tüm bu avantajlardan faydalanmak ve online diyet hizmeti ile hayatınızı değiştirmeye başlamak isterseniz, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Online Diyetin Normal Diyetten Farkı

Geçmişte pek çok diyet programına katılmış ve programlar sonucunda başarısız olmuş olabilirsiniz. Bazen ne kadar çabalarsanız çabalayın istenilen kiloya ulaşamayabilirsiniz. Aşırı kilolar pek çok insana dert olmaya devam ediyor ve bu hem fiziksel hem de psikolojik pek çok sorun yaratıyor. Gerek sosyal kaygılardan ötürü, gerekse de zaman yaratamamaktan diyetisyen hizmetini almak her zaman için yüz yüze mümkün olmuyor. İşte bu yüzden günümüzde online diyet bu kadar popüler olmuş durumda. Peki bu şekilde gerçekleştirilmiş olan bir diyetin online diyetten farkı nedir?

Bu farklara dair şöyle bir liste yapılabiliriz:

 • Kendi kendinize diyet programları uygulayarak sağlıksız şekilde kilo vermeyi bir kenara bırakabilir, bizim tavsiyelerimiz ile daha sağlıklı şekilde kilo vermeye başlayabilir, birebir olarak kendinizi açıkça ifade edebilirsiniz.
 • Standart diyet listeleri uygulamıyoruz. Oluşturduğumuz listeleri tamamen sizin yaşam tarzınıza, sağlık durumunuza ve beslenme alışkanlıklarınıza göre belirliyoruz. Aynı zamanda size bir şeyleri dayatmadan seçenekler sunuyoruz. Böylelikle günlük işlerinizi aksatacak ya da sizi yoracak programlar oluşturmuyoruz.
 • Eğer diyet programınızda iş ya da tatil gibi özel sebeplerle aksamalara yaşanacaksa, programlarınız buna göre şekillendiriyoruz ve gerektiği durumlarda hızlandırılmış programlar ya da ek seanslar ekleyebiliyoruz. Eğer bu sebeplerle diyete uyamazsanız, diyetin size uyması sağlıyoruz.
 • Diyetisyeniniz olarak biz sizinle sürekli olarak iletişim içinde olmayı tercih ediyoruz ve böylelikle diyet programınız konusunda sizin için bir hatırlatıcı gibi hareket etmeye çalışıyoruz.

Diyet programını online olarak değil yüz yüze gerçekleştirmek istediğinizde, yine son derece kaliteli bir hizmet alırsınız fakat burada söz ettiğimiz fark yaratan özelliklerden bazıları konusunda eksiklikler ya da aksamalar yaşanabilir. Bunun için programlarımız hakkında bilgi almanızı öneririz.

Kimler Online Diyet Yapabilir?

Bu hizmetten faydalanmak için özel koşullarınızın bulunması gerekmiyor. İsteyen herkes hizmetimizden faydalanabilir. Yine de bu hizmeti ağırlıklı olarak tercih eden danışanların şöyle bir listesi yapabiliriz:

 • İş temposu çok yoğun olduğu için diyetisyen randevularına gidemeyenler, vakit ayıramayanlar,
 • Yurtdışında yaşayıp o ülkedeki diyetisyenlerle çalışmayı düşünmeyen ve beslenmesini kendi kültürüne göre düzenlemek isteyenler,
 • Kendi kendine diyet programları uygulayamayanlar ve kontrol ya da motivasyona ihtiyaç duyanlar,
 • Yaşadıkları bölgeden ötürü diyetisyen hizmetine ulaşamayanlar.

Söz konusu durumları yaşayan danışanlar, diyet hizmetini genellikle online olarak almayı tercih ediyor.  Siz de bu koşullar içerisinde bulunun ya da bulunmayın, diyet hizmetini online olarak alabilirsiniz.

Diyet Programları Uygulamanın Önemi

Kilo almak, kilo vermek ya da sağlıklı bir hayata geçiş yapmak için kendi başınıza uyguladığınız yöntemlerden her zaman sonuç alamayabilirsiniz. Çünkü internet üzerinde işe yaradığı söylenen diyet programlarını uygulayarak sağlıklı bir hayata geçiş yapmak şöyle dursun, sağlığınıza ciddi zararlar verebilirsiniz. Bu yüzden bu hizmetin güvenilir ve bu alanda eğitimli kişilerden alınması gerekiyor. Eğer kilo almak, kilo vermek ya da sağlık bir hayata geçmek istiyorsanız, bunun için ilk yapmanız gereken şey bir diyetisyene başvurmak olmalıdır.

Doğru besinleri tüketmek sizi daha iyi bir hayata taşır, oysa yanlış besinleri tercih etmek sağlığınız açısından sakıncalı olacaktır. Vücudunuzun ihtiyaçlarına göre doğru besin seçimlerini kendi başınıza yapabilmeniz her zaman mümkün olmaz. Elbette kendiniz de herhangi bir diyetisyene başvurmadan diyet programları oluşturabilir ve bunları uygulayabilirsiniz. Fakat bunlardan her zaman istediğiniz sonuçları alamayacağınızı da bilmeniz gerekiyor. Bu yüzden de diyetisyenler, besinlerin ve beslenmenin sağlık üzerindeki etkileri konusunda uzman kişilerdir ve bir otorite olarak kabul edilirler. Ki zaten herkes kendi başına uyguladığı diyetlerde başarılı olabilseydi, bugün dünya üzerinde beslenme ve diyetetik diye bir bölüm, diyetisyenlik diye bir meslek olmazdı. Bu yüzden kendiniz bir diyet programı geliştirirken, bunun olumsuz sonuçlar doğurabileceğini de düşünmeniz gerekiyor.

Online Diyet Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Online Diyet Yöntemi ile Ne Kadar Sürede, Ne Kadar Kilo Verebilirim?

Diyet sürecinden en önemli konu, kilonun yağdan verilmesidir. Söz konusu durum sağlık durumunuza, yaşınıza, metabolizma çalışma hızınıza göre farklılık gösterebilir. Fakat ortalama rakamlar verecek olursak; haftada 0,5 – 1,5 kg arasında, ayda ise 2 – 6 kg arasında kilo kaybı yaşayabilirsiniz.

Bir Başkasına Ait Olan Diyet Listesini Kullanabilir Miyim?

Beslenme listelerinin hazırlık sürecinde, danışanımızın yaşı, cinsiyeti, altta yatan hastalıkları ve günlük olarak ne kadar fiziksel aktivite yaptığı gibi konuları değerlendiriyoruz. Bu yüzden bir başkasının diyet listesini, fiziksel özellikleriniz benziyor olsa da kullanmamanız gerekir. Gerekli kan tahlilleri ve ölçümler yapıldıktan sonra sizin için gerekli olan diyet listesini hazırlıyoruz.

Az Yemek Yersem Kilo Verir Miyim?

Sağlıklı şekilde kilo vermek için az besin tüketmek değil, doğru besinleri tüketmek gerekir. Aynı durumu kilo almak için de geçerlidir. Yani çok yiyerek değil, doğru şekilde beslenerek kilo alabilirsiniz. Kilo vermek ya da kilo almak isteyen kişilerden bu yüzden kan tahlili talep etmekteyiz. Çünkü vücudunuzun ihtiyaçlarının belirlenmesi gerekir. Doğru besin tercihleri ile oluşturmuş olan listeler, istediğiniz kiloya ulaşmanız konusunda yardımcı olacaktır.

Online Diyet Ücretleri Ne Kadar?

Diyet hizmetini online olarak aldığınızda, nasıl bir program seçtiğinize bağlı olarak ücretler de farklılık gösteriyor. Diyet programlarımız kapsamında farklı seçenekler bulunduruyoruz. Siz de bu seçenekleri buradan inceleyebilirsiniz ve kendiniz için en uygun paketi seçebilirsiniz. Bir paket seçmeden önce mutlaka ihtiyaçlarınızı belirleyin ve buna göre bir seçim yapın. Kafanıza takılan sorular olursa ya da hangi paketi seçeceğinize karar veremezseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Her geçen gün gelişen ve dijitalleşen dünyamızda, pandemi gelişmelerinin de etkisiyle büyük değişimler yaşadık. Bu değişimler her alanı etkilediği gibi, beslenme alışkanlıklarını ve diyet programlarını da etkiledi. Fakat bu durum, sizin de istediğiniz ideal kiloya ulaşmanız ve böylelikle hayatınızı değiştirmeniz için bir engel değil. Dolayısıyla online diyet programlarına katılarak kendiniz için daha sağlıklı bir hayata getirecek bu süreci başlatabilirsiniz. Görüşmeye başlamadan ölçümler ve kan tahlili ile kişisel olarak görüşmelerinizi gerçekleştirebilir ve bu hizmetten faydalanabilirsiniz. Hemen randevu almak ve diyet programlarına başlamak için iletişim kanallarımız üzerinden bize yazabilirsiniz.

UYARI: Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan makale ve yazılar Diyetisyen Özge Bayraktarait olup 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak göstermeden kullanılamaz.

Online Diyet Paketlerimiz