diyetisyen Karşıyaka
diyetisyen Karşıyaka

Sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıkları hem fiziksel, hem de zihinsel sağlığı korumada etkilidir. Kişiye özel hazırladığımız bir beslenme programı ile çocukluk, yetişkinlik ve yaşlılık dönemlerinde ortaya çıkabilecek pek çok sağlık sorununun önüne geçiyoruz. Bu aşamada hamilelik ve diyabet gibi özel durumlara göre bir beslenme danışmanlığı almak oldukça önemlidir. Siz de “diyetisyen Karşıyaka” aramalarınıza hemen şimdi bir son verebilirsiniz.

Bireysel Beslenme Danışmanlığı

Beslenme sağlıklı olma durumu ile yakından ilişkilidir. Hem birey, hem de toplum açısından büyük önem taşır. Bireysel beslenme danışmanlığı kişinin özel ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan bir diyet danışmanlık hizmetidir. Diyetisyen danışmanlığı sıklıkla kilo verme sorunlarını ele alır; fakat hamilelikten diyabete, sporcu performansından menopoza kadar pek çok kişinin beslenme danışmanlığına ihtiyacı olabiliyor.

Bireysel beslenme danışmanlığında yaş, cinsiyet, sosyo-ekonomik yapı, psikoloji, düzenli kullanılan ilaçlar, fiziksel aktivite yoğunluğu, uyku kalitesi ve daha pek çok faktör inceliyoruz. Danışanlarımızın genel sağlık durumunu da göz önünde bulundurarak duruma en uygun beslenme programını hazırlıyoruz. Buradaki amaç bireyin sağlığıyla ilişkili olarak ihtiyaçlarını karşılayıp, sağlık durumunu iyileştirmektir. Kiloya bağlı sağlık sorunları varsa bunun etkilerini en aza indirmek iyi bir beslenme planının temelidir.

Yüz yüze gerçekleştirdiğimiz seanslar öncelikle ihtiyaçlarınızın belirlenmesi ve sorunlarınızın çözümüne yönelik önerilerimizin paylaşılması ile başlar. Daha sonra isteğinize veya önerilerimize göre haftalık ya da 10 günde 1 seanslar düzenliyoruz. Bu şekilde verdiğimiz danışmanlık hizmetinin kişiyi nasıl etkilediği ve sağlık durumundaki değişiklikleri kontrol ediyoruz. 30-60 dakika süren görüşmelerimizde programın uygulama biçimini, kişideki fiziksel ve psikolojik etkilerini değerlendiriyoruz. Örnek menü planlamaları ile sürecin devamlılığını sağlamak, kişiye sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmak temel hedeflerimiz arasındadır.

Bu aşamada ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir diyetisyen Karşıyaka bölgesinde size yardımcı olacaktır. Bunun için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kişiye Özel Diyetisyen Karşıyaka Beslenme Programları

Sağlıklı ve dengeli beslenme, kilo problemi başta olmak üzere pek çok rahatsızlığın önlenmesinde de etkilidir. Ancak günümüz dünyasında tek tip bir güzellik algısının oluşması ve özellikle sosyal medyada paylaşılan yanlış öneri listeleri, ne yazık ki sizleri sağlıksız beslenme yönüne itiyor. Kısa sürede işe yarıyormuş gibi gözüken pek çok program, uzun vadede kötü sonuçlar doğurabilir ve temelde önemli vücut fonksiyonlarında bozulmalara neden olacaktır. Bu nedenle beslenme danışmanlığında uzman isimlerden hizmet almak gerekir.

Herkes için düzgün çalışan tek ve kesin bir diyet yoktur; aksine bizler yani işin uzmanları programlarımızı bireyin yaşı, vücut yapısı, kan değerleri, hastalık geçmişi ve daha pek çok kritere göre değerlendiriyoruz. Herkesin metabolizma hızı, psikolojik durumu ve almak istediği sonuç bir diğerinden farklıdır. Aynı zamanda hedefe varma süresi ve aşamaları da kişiye göre değişir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeyi hayatın bir parçası haline getirmek için öncelikle bireye özgü planladığımız programların uygulanması gerekir. Bu aşamada vücut ölçüleri ve sağlık durumunu gözeten kişiye özel programlar uyguluyoruz.

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenme sağlığın korunması için en önemli faktördür. Henüz bebekken anne sütü ile beslenmeyle başlayan bu süreç yaşlılığa kadar devam eder. Sağlıklı beslenme, insan ömrünü uzatan ve hayat kalitesine artıran bir etkiye sahiptir. İdeal kilo aralığındaki vücudun hastalıklara karşı dirençli olması yine dengeli beslenmeyle sağlanır. Bunun için vücuttaki enerji ihtiyacının tam olarak karşılanması ve tüketilen besinlere dikkat edilmesi gerekir.

İnsan vücudu, biyolojik işlevler ve günlük aktiviteler için gıdaya ihtiyaç duyar. Solunum, sindirim, boşaltım, dolaşım, iskelet, kas ve sinir sistemlerinin düzgün çalışması sağlıklı beslenme ile sağlanır. 

Kısacası sağlıklı beslenme, vücut fonksiyonlarının sağlıklı şekilde sürdürülmesi için besin öğelerinin dengeli tüketilmesi anlamına gelir. Her bireyin ihtiyacı olan enerji miktarı birbirinden farklıdır. Bu nedenle dengeli beslenme kişinin yaşı, cinsiyeti, uyguladığı egzersiz programı ve genel sağlık durumu ile yakından ilişkilidir.

Bir rahatsızlığınız ya da kilo probleminiz olmaksızın, sadece sağlıklı beslenmeyi öğrenmek istiyorsanız bizimle görüşebilirsiniz. Görüşme sıklıklarını beraber ayarlayarak sizin için en uygun programları oluşturabiliriz. Diyetisyen Karşıyaka bölgesinde ofis ya da olduğunuz bölgede online olarak görüşme sağlayabilirsiniz.

Kilo Verme

Fazla kilo, diyetisyen başvurularında en sık karşılaşılan sorundur. Çoğu zaman yaz gelince önemsenen kilo problemi, uzun vadede sağlık problemlerine neden olabilen bir durumdur. Görsel kaygılardansa sağlığınız bizim için daha önemli. Kilo problemi bir çok rahatsızlıktan kaynaklanabileceği gibi bir çok rahatsızlığı da doğurabiliyor. Kilo vermeye yönelik hazırlanan danışmanlık programlarımızda kişinin BKİ’sine, mevcut/geçmiş hastalıklarına ve yaşam tarzına göre bir beslenme programı hazırlıyoruz. Haftada 1 ya da 10 günde bir görüşme sıklığı ile görüşmelerimizi gerçekleştiriyoruz. İsterseniz Whatsapp yoluyla motivasyon desteği de sağlıyoruz. Bu sayede sağlıklı bir hayata geçiş için gerekli adımlar atılmasına destek oluyoruz.

Kilo Alma

Gündemde daha çok zayıflama programları olsa da sunduğumuz hizmetler arasında kilo alma programları da mevcut. Kilo alma, genellikle istenmeyen bir durum olsa da aslında toplumdaki pek çok kişi aşırı zayıflıktan ve kilo alamamaktan şikayetçidir. Kilo alma diyetleri, pek çok kişinin ideal kilo aralığına ulaşması ve daha sağlıklı olması için gereklidir. Pek çok kişiye göre kilo almak son derece kolay gibi gözükse de kilo almak isteyen kişiler için bu yol oldukça zorlu olabilmektedir. Sağlıklı bir şekilde kilo alabilmek çok önemlidir. Kilo alma sürecinde sağlıklı beslenme alışkanlıklarını da aynı zamanda kazanmak ya da sürdürmek sağlığınız için yapmanız gereken bir yatırımdır. Bu nedenle süreci bir diyetisyen kontrolünde sürdürmek oldukça önem kazanmaktadır. Kliniğimizde kilo almak isteyen kişilere de büyük bir özenle yaklaşarak, haftalık ya da 10 günlük görüşmeler yaparak bu süreci yönetmekteyiz. 

Hastalık Durumlarında Beslenme

Diyabet, karaciğer yağlanması, obezite ve kolesterol gibi hastalıklarda kilo kontrolü son derece önemlidir. Kimi hastalarda gerekli cerrahi müdahalenin uygulanabilmesi için de belirli bir kilo aralığına inme şartı vardır. Hastalığın şiddetine ve çeşidine uygun bir beslenme programının uygulanması, sürecin başarıyla sürdürülmesini sağlar. Genel sağlık durumunu iyileştiren diyetisyen önerileri, hastalık yan etkilerinin de zaman içinde azalmasını sağlar. Diyetisyen Karşıyaka Özge Bayraktar Beslenme ve Diyet Danışmanlığı olarak mesleki tecrübelerimiz özellikle kronik hastalıklar üzerinedir. Bu doğrultuda vereceğiniz kilodan çok sağlığınıza yaptığımız yatırımı önemsiyoruz.

Sporcu Beslenmesi

Düzenli egzersiz yapan profesyonel sporcularda vücuttaki kas ve yağ oranı son derece önemlidir. Sporcularda, beslenmenin vücut fonksiyonlarını destekleyici ve kas kitlesini besleyici şekilde planlanması gerekir. Hem günlük enerji ihtiyacını karşılayan, hem de kaslara egzersiz sırasında enerji harcama gücünü veren ek vitaminler, takviyeler ve daha pek çok öneri danışman listelerinde yer alır. Aynı zamanda sporcunun yaralanmalara karşı dayanıklı olması ve performansını en üst seviyeye çıkarması da diyetisyen desteği ile sunulan hizmetler arasındadır. Bir diyetisyen Karşıyaka gibi uzun sahil alanlarında yapacağınız spor etkinliklerine ek olarak, gerekli beslenme programlarını sizin için oluşturur.

Hamilelik Dönemi Beslenme

Hamilelik kadınlar için fiziksel ve hormonal anlamda ciddi değişikliklerin yaşandığı bir dönemdir. Bu dönemde bebeğin sağlıklı şekilde gelişmesi için doğru besin ürünlerinin tüketilmesi gerekir. Gereğinden fazla veya az tüketilen besinler bebekte olduğu gibi, annede de çeşitli problemlere yol açabiliyor. Aşırı kilo alımı ve yetersiz beslenme anne ve bebek için riskli durumların oluşmasına sebebiyet verecektir. Bu nedenle hamilelik sürecinde bebeğe ihtiyacı olan besini sağlamak önemlidir. Öte yandan da annede ideal kilo aralığını korumak için önerilerimizi dikkate alması gerekir. Hamilelikte beslenme programlarında görüşme sıklığını kişiden kişiye değişebiliyor. Ücretsiz ön görüşme randevusu alabilirsiniz.

Size yardımcı olacak başarılı bir diyetisyen Karşıyaka bölgesinde arıyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

UYARI: Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan makale ve yazılar Diyetisyen Özge Bayraktar’a ait olup 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak göstermeden kullanılamaz.

Yorum Yap